Olles soetanud endale kvaliteetsese aiamööbli, soovite, et see ka kestaks pikemat aega. Puidust aiamööbli panevad proovile nii vihm, päike kui ka temperatuurikõikumised. Õige hooldus aitab mööbli eluiga pikendada. Aga kuidas mööbli eest kõige paremini hoolt kanda? Puidust aiamööbli omanik võiks kontrollida mööbli korrasolekut vähemalt kaks korda aastas: sügisel enne aiamööbli hoiustuskohta viimist, ja kevadel, enne kui mööbel uuesti kasutusse võetakse. Kui sügisel võib piirduda ka lihtsalt mööbli puhastamisega, siis kevadised ilmad on just sobiv aeg, et vaadata üle mööbli seisukord ja teostada põhjalikum hooldus.
Naturaalse puidu vastupidavuse erinevates ilmastikuoludes tagab selle õlitamine. Puidust mööblit võiks õlitada kaks korda aastas: kevadel ja sügisel. Selleks tuleb tagada, et töödeldav pind oleks kuiv ja puhas, õhutemperatuur vähemalt viie plusskraadi ringis ja õhu suhteline niiskus alla 80 protsendi – seda nii töötlemise kui kui ka kuivamise ajal. Õlitatud mööbli saab lihtsalt puhtaks universaalse pesuvahendiga. Mööbli pesemiseks kasutage pehmet lappi või pesukäsna. Puhastamiseks ei tohi kasutada terasnuustikut või traatharja, kuna pisikesed metalliosakesed võivad takerduda puidu kiududesse ja vee ning õhuniiskuse mõjul tekitada mööbli pinnale roosteplekke. Vajadusel käi pinnad üle orgaanikat eemaldava vahendiga ja lihvi peeneteralise liivapaberiga. Enne kasutamist sega õli hoolikalt ja kanna seda pintsli või käsnaga pinnale üks-kaks kihti. Järgmine kiht läheb peale siis, kui esimene on korralikult ära kuivanud. Pea meeles: õlised lapid võivad olla tuleohtlikud – pärast kasutamist tuleb need veega immutada ja turvaliselt hävitada.
Kindlasti tuleks üle kontrollida ka mööbli erinevate osade kinnituskohad ja vajadusel näiteks kruvisid ja polte pingutada, et mööbel püsiks tugev.
Et aiamööbel ei saaks veekahjustusi, võiks seda kasutamise ajal kaitsta märjaks saamise eest. Mööbli vihma kätte jäämisel tuleks see ise ära kuivatada, mitte lihtsalt kuivama jätta. Talveks ei ole samuti soovitatav puidust mööblit õue jäätuma jätta, sest siis võib vesi tungida puidu mikropragudesse, jäätuda seal ja lõhkuda puitu. Hoiustamiseks sobib kõige paremini kütteta, hea ventilatsiooniga ruum. Köetud ruumis hoiustamine võib põhjustada mööbli liigset kuivamist ja pragude tekkimist või suurenemist. Kui mööblit õues pikemat aega ei kasutata on soovitav see katta vastavate aiamööbli katetega, et tagada puidu värvi pikaajaline säilimine. Jättes katmata mööbli ilmastiku kätte, muutub see värvuselt hallikaks.
Millega tohib puidust mööbllit puhastada?
Õlivärv ja teised kattevärvid – kuivpuhastus, mõõdukalt niiske lapiga puhastamine, vajadusel pesuainega pesemine koos kohese kuivatamisega.
Õlitatud pind – soovitatavalt sama tüüpi õliga hooldamine.
Vahatatud, peitsitud, lakitud pind – villase lapi ja mööblipuhastusvahendiga ülehõõrumine.
Pidage meeles:
Aiamööblit ei tohiks jätta vihma kätte ligunema.
Varju alla toodud mööbel tuleks puhastada ja kuivatada.
Värvimata puidu kriimustused katke kaitseks vahaga.
Talvel hoiustage mööblit kütteta, hea ventilatsiooniga ruumis.
Mööblijalad jm maapinnaga kokku puutuvad osad kestavad kauem, kui need on õli või lakiga kaitstud.
Oluline on silmas pidada, et puidu hallikaks tõmbumine ja kuivamisel tekkivad lõhed ja praod ei ole puitmööbli defekt, vaid materjali omapära: puit on elav materjal ning muutub ja vananeb aja jooksul. Regulaarne hooldus ja stabiilne keskkond tagavad naturaalsest puidust toodete kestvuse ja värske välimuse ning aiamööbel jääb teid rõõmustama pikkadeks aastateks.